باغ فین کاشان

در ۶ کیلومتری جنوب غرب شهر کاشان بر حاشیه کویر آنجا که کوهستان آغاز می شود، عرصه میانی چهار دیوار که بر فرازش شاخسار انبوه درختان سرو کهن چون چتری سبز نمایان است، محدوده باغ معموری است که به باغ فین شهرت دارد. این باغ در قصبه فین کوچک از روستای فین و در بخش مرکزی شهر کاشان واقع شده است. توسعه و گسترش این شهر در طول تاریخ مدیون چشمه های آب و کاریزهای منطقه فین است.

این مجموعه، در کنار میدان نقش‌جهان و کاخ چهلستون، بیشترین بازدید کننده و گردشگر استان اصفهان را به سوی خود جلب می‌نماید. موزه ملی کاشان واقع در این باغ از سال ۱۳۸۵ تا سال ۱۳۸۹ تعطیل بوده و در بهمن‌ماه ۱۳۸۹ مجددا دایر شده‌است. امروزه بازدید از بخش‌های گوناگون باغ امکان‌پذیر است.

باغ فین و مجموعه بناهای آن در کاشان، باغ فین واقع شده که عبارتند از:

  • كوشك صفوی
  • حوض دوازده فواره
  • حياط خلوت كريم خاني
  • حوض جوش
  • اتاق شاه نشين
  • كوشك قاجار يا شترگلوي فتح علي شاهي
  • حمام ها

در طراحی باغ فین، آب اساسی ترین عنصر بوده‌ است. آب در باغ فین به صورت‌ های راکد (در استخر مقابل کوشک و حوض خانه صفوی)، روان (در جوی‌ ها)، فورانی (فواره‌ها) و جوششی (ظهور آب از حفره‌های منظم کف حوض در حوض جوش و حوضخانه صفوی و شترگلوی فتحعلی شاه) حضور دارد. هریک از اشکال گوناگون آب در این باغ، مفهومی خاص را تداعی می‌کند. آب فراوان و جریان آن در جوی‌ هایی با کاشی فیروزه‌ ای، در محیطی که آب واقعاً کمیاب است و درختانی با سایه گسترده در تضادی بزرگ با کویر خشک و طبیعتی نامهربان است که در پشت دیوارهای باغ گسترده‌ است.

 

آب جاری در جوی‌ ها، استخرها و حوض های باغ از چشمه سلیمانیه تامین می‌شود. آب این چشمه ابتدا در استخری در پشت باغ جمع می‌شود. اختلاف ارتفاع این استخر نسبت به سطح جوی‌ ها، ایجاد فواره هایی را امکان‌ پذیر کرده‌ است که به روش ثقلی آب را به بالا پرتاب می‌کنند.

آب حوض اصلی از دوازده چشمه داخل آن می‌جوشد که به آن حوض جوش گفته می‌شود. از آن به بعد، آب در جوی‌ هایی با کاشی‌ های فیروزه‌ ای جریان می‌یابد. رنگی که با رنگ خاکی صحراهای اطراف در تضاد است.

آب در این باغ مسیر های متعامدی را طی می کند. سپس با خارج شدن از باغ، اول سنگ آسیاب معروف به «خونی» را به گردش در می آورد و پس از طی مسافتی دوباره با آب چشمه مردانه یکی شده و به مصرف باغ های فین می رسد.

حمام فین کاشان که در باغ فین قرار دارد، همان مکان تاریخی است که ناصر الدین‌ شاه در سال ۱۸۵۲ میلادی صدر اعظم خود امیرکبیر را در آن به قتل رساند.

این اثر در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۱۴ با شماره ثبت ۲۳۸ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است و چند سال است که به ثبت جهانی یونسکو نیز رسیده است.

امير كبير

محمد تقي فراهاني (امير كبير) اهل هزاوه فراهان اراك بوده و از سنين كودكي در دربار قاجار رشد كرد چرا كه پدرش آشپز دربار قاجار بود. به خاطر استعداد و لياقتي كه داشت در سن ۱۸سالگي لقب خان و در ۲۱ سالگي لقب ميرزايي مي گيرد. در همين سنين با دختر عموي خود جان جان خانم ازدواج كرد كه حاصل اين ازدواج يك دختر و يك پسر است. بعدها وقتي امير ۴۲ بود و شاه قاجار فوت نمود ايشان شخصاً به طرف تبريز مي رود و ناصرالدين شاه را كه ۱۷ سال داشت براي سلطنت به پايتخت مي آورد كه در بين راه امير در جواب سئوال ناصرالدين شاه كه مي پرسد ايران در اين زمان بيش از همه به چه كسي نياز دارد پاسخ مي دهد به من. چون خودش را شخص لايقي مي دانسته. امير به صدارت مي رسد و اقدامات زيادي انجام مي دهد كه در تاريخ از آنها ذكر شده از جمله تأسيس دارالفنون، اعزام دانشجو به خارج، تقسيم آب كرج، ساماندهي به ارتش و از جمله مهمترين كارهاي او تعيين حقوق براي درباريان بود كه اين اقدام امير به مزاق و دربارياني كه تا پيش از آن به راحتي به خزانه مملكت دسترسي داشته خوش نمي آمد. از جمله اين افراد مهد علياء، مادر شاه و حاج علي خان مراغه اي خواجه حرامسرا. كه اين اشخاص بارها عليه امير توطئه مي كنند. ولي به خاطر علاقه اي كه شاه نسبت به امير دارد، كاري از پيش نمي برند. تا اينكه ناصر الدين شاه براي كم كردن كينه مادرش به امير به ايشان پيشنهاد مي كند كه با خواهرش عزت الدوله ( ملكزاده خانم ) كه ۱۳ سال داشته ازدواج كند كه البته اين ازدواج هم از كينه مادرشاه كم نمي كند تا بالاخره بي كفايتي شاه و دسيسه اين افراد باعث مي شود امير از صدارت عزل و به كاشان تبعيد شود . علت تبعيد امير به كاشان اين بود كه كاشان به علت اقليم كويري اش يك شهر كويري به حساب مي آمد از طرف ديگر به پايتخت نزديك بود و دربار مي توانست روي امير كنترل داشته باشد . امير همراه همسرش ۴۰ روز در باغ زندگي مي كند تا اينكه ناصرالدين شاه پشيمان مي شود و خلعتي را به منزله بخشش امير به كاشان مي فرستد . اطرافيان كه متوجه مي شوند امير بخشيده شده در فرصتي مناسب از مستي شاه استفاده كرده و امضاي قتل امير را از شاه مي گيرند و دو روزه خودشان را از راه نيزارهاي قم به كاشان مي رسانند . وقتي به شهر مي رسند امير براي پوشيدن خلعت بخششي داخل حمام بوده كه چون حمام خدمه به كوچه راه داشته قاتلين از راه كوچه وارد مي شوند و دري را كه به حمام باز مي شده مي بندند تا كسي نتواند براي نجات امير اقدامي انجام دهد . تاجايي كه وقتي حاج علي اكبر خان چاپارچي پيك بين شيراز و كاشان مي خواهد به همسر امير اطلاع دهد دست و پاي او را با طناب مي بندند تا نتواند اين كار را انجام دهد . 

امير كبير وقتي آن اشخاص را مي بيند و حكم را مي شنود باور نمي كند كه ناصرالدين شاه چنين حكمي داده باشد . مي خواهد كه شخصاً حكم را ببيند وقتي حكم را ديد مي گويد افسوس من فكر مي كردم ايران به صدر اعظمي لايق نياز دارد ولي الان متوجه شدم ايران به شاهي لايق نياز دارد . از آنها سه درخواست مي كند ۱ـ چند خط وصيت بنويسد ۲ـ براي آخرين بار همسر و فرزندانش را ببيند ۳ـ دو ركعت نماز بخواند كه قاتلين با هيچ يك از اين درخواست ها موافقت نمي كنند بلكه فقط نحوه قتل را به خود امير واگذار مي كنند . بنابراين امير از دلاكي كه داخل حمام بوده مي خواهد رگ دستش را بزند . نقل شده امير با خون خود روي ديوار شعري نوشته باشد كه اين نقل قول اثبات نشده است .

قاتلين صبر نمي كنند امير در اثر خونريزي از رگ از دنيا برود بلكه او را با پارچه اي خفه مي كنند .

وقتي امير به قتل مي رسد در هيچ جاي ايران براي امير عزاي عمومي اعلام نمي شود. تا مدت ها مردم ايران بر اين باور بودند كه امير در اثر سرطان استخوان از دنيا رفته. فقط در شهر كاشان ۷ روز عزاي عمومي اعلام مي شود. جسد امير را بعد از غسل دادن در حوض وسط باغ به امامزاده حبيب موسي واقع در شهر كاشان منتقل مي كنند. همسر امير به مدت ۲ سال به صورت امانت در امامزاده مي ماند تا به استخوان تبديل مي شود. بعد به كربلا منتقل شده و در يكي از صحن هاي اصلي حرم امام حسين (عليه السلام) دفن مي شود. (روحش شاد)

 

وضعیت آب و هوا کاشان
بروزرسانی: پنجشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۳:۳۰

وضعیت آب و هوا کاشان:ابری
۸ km/h
پنجشنبه
ابری
۲
جزئیات هواشناسی کاشان

۰۶:۳۷
طلوع خورشید:
۱۷:۵۸
غروب خورشید:
شمال شمال غربی
جهت باد:
۰
دمای باد:
۱۶.۱ km
میزان دید:
۴۶%
رطوبت هوا
۹۰۵ mil
فشار هوا:
يکنواخت
وضعیت فشار هوا:
جمعه
۰۸ اسفند ۱۳۹۹
۷
شنبه
۰۹ اسفند ۱۳۹۹
۱۱
۰
یکشنبه
۱۰ اسفند ۱۳۹۹
۱۳
۳
دوشنبه
۱۱ اسفند ۱۳۹۹
۱۶
۳
سه شنبه
۱۲ اسفند ۱۳۹۹
۱۴
۵
چهارشنبه
۱۳ اسفند ۱۳۹۹
۱۶
۶
پنجشنبه
۱۴ اسفند ۱۳۹۹
۱۹
۶
جمعه
۱۵ اسفند ۱۳۹۹
۱۶
۹
شنبه
۱۶ اسفند ۱۳۹۹
۱۷
۷

عکس باغ فین

باغ فین کاشانباغ فین کاشانباغ فین کاشانباغ فین کاشانباغ فین کاشانباغ فین کاشانباغ فین کاشانباغ فین کاشانباغ فین کاشانباغ فین کاشانباغ فین کاشانباغ فین کاشانباغ فین کاشانباغ فین کاشانباغ فین کاشانباغ فین کاشانباغ فین کاشانباغ فین کاشانباغ فین کاشانباغ فین کاشانباغ فین کاشانباغ فین کاشان