موزه آب یزد

 موزه آب یزد که یکی از مکان های دیدنی داخل شهر یزد است در یکی از خانه های قدیمی یزد برپاست و بازدیدکنندگان با ورود به آن می توانند به تاریخ چند هزار ساله آب در این شهر تاریخی پی ببرند. موزه آب در خانه ی تاریخی به نام کلاهدوزها واقع است و مورد توجه بسیاری از گردشگرانی است که به این شهر سفر می کنند. این موزه در سال ۱۳۷۹ همزمان با اولین همایش بین المللی کاریز کار خودش را آغاز کرد و هدف آن نشان دادن ارزش و اهمیت آب در منطقه ای کویری است که به مردم نشان دهد آب چقدر اهمیت دارد. آنچه که موزه آب یزد را از دیگر موزه های آب متمایز می کند گذشتن یک رشته کاریز صدها ساله از میان آن است؛ کاریزی که روزگاری آب مورد نیاز مردم را تامین می کرد.

این خانه دارای ۵ طبقه بوده که شامل قسمت های مختلف می باشد:

طبقه اول: در این قسمت انشعابات مربوط به کاریزهای زارج و رحیم آباد تلاقی پیدا کرده اند. قنات زارج که بیش از ۲ هزار سال قدمت دارد و طول آن بالغ بر ۷۵ کیلومتر می باشد، همچنان فعال بوده و مورد استفاده قرار می گیرد.
طبقه دوم: این طبقه که پایاب نامیده می شد به سبب نگه داری از مواد غذایی شرایطی متفاوت داشت. این طبقه عمقی ۱۰ متری داشته و فضای آن به شکل هشت ضلعی می باشد؛ دمای این مکان برای حفظ مواد خوراکی مختلف همواره ۱۴ درجه بود
طبقه سوم: این طبقه اتاق ها و دالان های متعددی را در خود جای داده که برای اقامت در روزهای بسیار گرم تابستان مورد استفاده قرار می گرفتند. 
طبقه چهارم: در این طبقه اتاق های پنج دری، آشپزخانه، تالار، اتاق ارسی و محل زندگی خدمه وجود داشت.
طبقه پنجم: این بخش پشت بام خانه بود که به آن چاه خانه نیز می گفتند. در این قسمت چرخ چاه تعبیه شده بود و ۲ فرد مامور برداشت آب از قنات رحیم آباد بودند؛ آن ها آب را بالا می کشیدند و سپس در منبعی می ریختند تا اعضای خانواده از آن برای آشامیدن و سایر موارد استفاده کنند.


شاید برایتان جالب باشد که بدانید لوله کشی های انجام شده در خانه کلاهدوزها که مربوط به ۱۵۰ سال قبل می باشد نیز همچنان در این خانه قابل مشاهده است. 

 

معماری موزه آب و پلان موزه آب یزد

آب از دیر باز نقشی حیاتی در زندگی انسان داشته است و دریاچه ها و رودخانه ها نیز همواره آدمی را به سوی خود جذب می کرده اند. در گذشته ای نه چندان دور که انسان آب را به عنوان یکی از اجزا و عناصر معماری منظر و طراحی شهری مورد استفاده قرار داد همواره جلوه های مختلف آن باعث تهییج و تحریک گرایش انسان به زیبایی شده است. استخرهای بزرگ در طراحی های دوره رنسانس و همچنین وجود حوض ها در معماری اسلامی، نشان می دهد که آب ورای نقش پر اهمیت آن در تمدن و فرهنگ، ریشه در روح و روان آدمیان دارد.
هم اکنون نیز آب به شکل گذشته در معماری و طراحی ما تأثیر می گذارد و فقط قالب استفاده آن اندکی تغییر کرده است. امروزه از آب به شکل های متفاوت تر و مهیج تر در کالبد شهر استفاده می شود و این شاید به خاطر اهمیت روزفزونی است که آب در زندگی انسان پیدا کرده است.

اغلب خانه های تاریخی یزد دارای معماری های بی نظیر هستند که هنر ایرانی را به نمایش می گذارند. معماری خانه کلاهدوزها هم بسیار زیبا و چشم نواز است؛ گچ کاری های این بنا به شکل گل های متنوع و جانوران مختلف بوده که نمای خاصی به فضا بخشیده است. وجود تالار آینه و پنجره های رنگارنگ از دیگر زیبایی های این بنا به حساب می آید که مورد توجه گردشگران تور یزد قرار گرفته است. 

آثار موزه آب یزد

در موزه آب یزد حدود ۲۰۰ شی تاریخی مربوط به قنات ها و آب ها وجود دارد که گردشگران تور داخلی با تماشای آن ها شگفت زده می شوند. از جمله آثار موجود در این مکان عبارتند از: لوازم حفر قنات، وسایل و اسناد مربوط به تقسیم و وقف آب، مدارک توزیع آب، سند ازدواج (در آن زمان آب در مناطق کویری حکم طلا را داشته و به همین دلیل برخی آب را به عنوان مهریه دختر در نظر می گرفتند)، ظروف نگهداری آب، وسایل حمل آب و مشربه چندین هزار ساله.

بهترین زمان بازدید از موزه آب یزد

اگر قصد از این سوال فقط دانستن بهترین زمان بازدید از موزه باشد، خب فرقی نمی‌کند. حوضی که در وسط موزه قرار دارد باعث می‌شود تا رطوبت به این بنای خشک برسد و موقعیت جغرافیایی یزد باعث می‌شود تا در فصل زمستان، آب و هوای نسبتا خنکی داشته باشد. موزه‌ی آب یزد در ساعات نزدیک به غروب آفتاب و بعد از آن، بیشتر از صبح و ظهر بازدیدکننده دارد. دیدن موزه در هر ساعتی زیبا است ولی بازدید از جاهای دیدنی در بهار یک حس بهتری دارد آن هم در روز بهاری.

راه دسترسی به موزه آب یزد

شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که موزه آب کجاست؟ اگر قصد دارید با خودروی شخصی به موزه بروید باید هرکجای شهر هستید به سمت بلوار بسیج بروید و از آن‌جا وارد خیابان سلمان فارسی شوید. بعد از ردکردن یک میدان کوچک، به موزه آب یزد خواهید رسید. راه دیگر رسیدن به موزه آب یزد پیدا کردن میدان امیرچخماق یزد است. می‌توانید بعد یا قبل از دیدن میدان امیرچخماق، خیابان روبروی میدان را کمی جلو بروید تا موزه‌ی آب یزد را ببینید.
اگر می‌خواهید با وسایل حمل‌ونقل عمومی به آن‌جا بروید باید از اتوبوس‌های خط پایانه دروازه قرآن به پایانه شهدای محراب یا خط چهارراه بعثت به سمت راه‌آهن استفاده کنید. سپس در چهارراه شهدا پیاده شوید و بعد از کمی پیاده‌روی به موزه آب یزد می‌رسید.

 

آدرس موزه آب : یزد، میدان امیرچخماق، خیابان قیام، چهار راه شهدا، موزه آب یزد

ساعت بازدید موزه آب : از ساعت ۱۹ تا ۱۵:۳۰ و ۱۴:۳۰تا ۲۰

روز بازدید موزه آب : همه روزه به جز ایام تاسوعا، عاشورا و وفات های ماه صفر

وضعیت آب و هوا یزد
بروزرسانی: شنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۴:۲۲

وضعیت آب و هوا یزد:01n
۰.۶۴ km/h
شنبه
آسمان صاف
۲۳.۰۱
جزئیات هواشناسی یزد

۱۰۱۵
سطح دریا:
جنوب
جهت باد:
۰.۶۴ km
سرعت باد:
۱۰۰۰۰
میزان دید:
۲۷
رطوبت هوا
۱۰۱۵
فشار هوا: