باغ دولت آباد یزد

در میان جاذبه های تماشایی شهر یزد به باغی سرسبز و باطراوت می رسیم، باغ دولت آباد که از معروف ترین باغ های ایران به شمار می رود و حتی شهرت جهانی دارد. این باغ که یکی از جاذبه های تماشایی یزد است بادگیری دیدنی دارد که بلندترین بادگیر خشتی جهان است و در هماهنگی با دیگر بناهای تاریخی یزد ساخته شده است.زمانی در باغ دولت آباد یزد با دار و درخت‌ها و بوته‌های گل سرخش، محمد تقی‌خان بافقی، حکمران یزد و خانواده‌اش زندگی می‌کردند و باغ، محلی بود برای سرو سامان دادن به کارهای حکومت، ولی حالا سال‌هاست که درهای اینجا به روی گردشگران هم گشوده شده است.

 


برای دیدن باغ دولت آباد یزد باید به محله چهار منار و خیابان شهید رجایی بروید در آنجا سراغ کوچه فردوسی را بگیرید در این کوچه بعداز طی چند قدم درب اصلی مجموعه را در مقابل خود می بینید. برای ورود به باغ مثل دیگر عمارت های قدیمی باید از هشتی نسبتا بزرگی بگذرید تا وارد محوطه باغ شوید. در همین هشتی بخشی از جذابیت های این باغ در نظرتان جلوه گری می کند و عده ای را می بینید که صنایع دستی و سفال های زیبایی را ردیف چیده اند و در حال فروش آن ها هستند می توانید با خرید این صنایع دستی خاطره سفر به یزد را برای خود ماندگار کنید. با رسیدن به محوطه باغ، فضای سبز زیبایی روبرویتان است که شاید از نظر ظاهری کمی شما را یاد باغ فین کاشان بیندازد. اگر شب برای دیدن این باغ به اینجا بروید فانوس های زیادی را می بینید که برای روشنایی محوطه باغ به کار رفته اند و ظاهر جذابی را به باغ داده اند. در اینجا باغ بزرگی را می بینید که ۷۰ هزار متر مربع بزرگی دارد و در آن ساختمان ها، آبنماها و حوض های زیادی جای گرفته و در میان ها آن ها باغ هایی از درختان اگور، سیب و .. به چشم می خورد. یکی دیگر از جذابیت های این باغ وجود گل های رنگارنگ در محوطه باغ است که فضایی زیبا و باطراوت را به وجود آورده است.
این باغ یکی از قدیمی ترین باغ های شهر یزد است و نکته منحصربفرد و جالب درباره آن وجود بادگیری به طول ۳۳/۸ متر بر روی عمارت باغ است که بلندترین بادگیر خشتی دنیا شناخته می شود. این باغ هم در فهرست آثار ملی و هم در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و از ارزشمندترین جاذبه های ایران به شمار می رود. قدمت باغ به اواخر دوره افشاریه برمی گردد زمانی که محمد تقی خان بافقی  که از خاندان خوانین یزد بود دست به ساخت این باغ زیبا زد. او در ابتدا قبل از اینکه قسمت های مختلف باغ را بسازد به فکر آبیاری درختان و گل های باغ بود برای همین با حفر قناتی به طول ۶۵ کیلومتر، آب را از مهریز به محل این باغ در یزد منتقل کرد. این قنات بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد و از ترکیب ۵ رشته قنات به وجودآمده است. سرچشمه قنات ارتفاعات مهریز بود که در طول مسیر ۶۵ کیلومتری اش بخش هایی از زمین مهریز را آبیاری می کرد و چند آسیاب آبی را به راه می انداخت امروز اما دیگر از این قنات برای آبیاری باغ استفاده نمی شود و به جای آن از چاه نیمه عمیق مجاور استفاده می شود.
 در دوران قاجاریه متصل به دروازه”چهار منار” بود اما همچنان خارج شهر قرار می‌گرفت. اما با گذشت زمان، بافت شهری اطراف آن را پر کرد ، بطوریکه در دوران پهلوی ساخت‌وساز حومه شهری پیرامون آن را فراگرفت و به‌تدریج باغ در مرکز شهر یزد واقع شد. هنگام ورود از یک هشتی نسبتاً بزرگ عبور می‌کنیم که محل ارائه و فروش صنایع‌دستی از قبیل سفال است. فضای داخلی باغ تا حدودی سبز است و به فضای باغ فین کاشان بی‌شباهت نیست.

ساختار باغ:
این باغ به دو قسمت کلی اندرونی و بیرونی (جلوخان) تقسیم می شود.
بخش اندرونی شامل: ساختمان های هشتی(بادگیر تابستانه) بهشت آئین (زمستانه) حرمخانه(حرمسرا) مطبخ (آشپزخانه) اتاقهای خدمه، اصطبل های تابستانه و زمستانه، درشکه خانه و یک  برج دیده بانی و آب انبار خصوصی است.بخش اندرونی محل سکونت حاکم بوده است.
بخش بیرونی (جلوخان) شامل: ساختمان های تالارآئینه، تهرانی، ساختمان سردر اصلی، دو بازارچه، دو برج دیدبانی، آب انبار عمومی ودیوانخانه است.

این باغ در ایام نوروز پذیرای تعداد زیادی از علاقمندان به طبیعت و معماری است و در این ایام روزانه حداقل هزار نفر از آن بازدید می کنند.
 

وضعیت آب و هوا یزد
بروزرسانی: شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۳۰

وضعیت آب و هوا یزد:آفتابی
۱۳ km/h
دوشنبه
آفتابی
۲۶
جزئیات هواشناسی یزد

۰۶:۰۰
طلوع خورشید:
۱۹:۳۸
غروب خورشید:
شمال غربی
جهت باد:
۲۶
دمای باد:
۱۶.۱ km
میزان دید:
۲۵%
رطوبت هوا
۸۷۴ mil
فشار هوا:
يکنواخت
وضعیت فشار هوا:
یکشنبه
۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
۲۷
۱۸
دوشنبه
۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰
۳۰
۱۹
سه شنبه
۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
۳۰
۱۹
چهارشنبه
۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
۳۰
۲۰
پنجشنبه
۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
۳۰
۲۰
جمعه
۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
۲۸
۱۹
شنبه
۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
۲۸
۱۸
یکشنبه
۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
۲۸
۱۸
دوشنبه
۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
۳۰
۱۹

عکس باغ دولت آباد

باغ دولت آباد یزدباغ دولت آباد یزدباغ دولت آباد یزدباغ دولت آباد یزدباغ دولت آباد یزدباغ دولت آباد یزدباغ دولت آباد یزدباغ دولت آباد یزدباغ دولت آباد یزدباغ دولت آباد یزدباغ دولت آباد یزدباغ دولت آباد یزدباغ دولت آباد یزدباغ دولت آباد یزدباغ دولت آباد یزدباغ دولت آباد یزدباغ دولت آباد یزدباغ دولت آباد یزدباغ دولت آباد یزد