آتشکده آمل آرمگاه شمس آل رسول

این آتشکده در شهر آمل، محلهٔ پائین بازار، در شهر قدیمی مشهور به (عوام کوی) واقع شده و این اثر در تاریخ ۶ اردیبهشت ۱۳۵۴ با شمارهٔ ثبت ۱۰۶۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است

بنا

این بنا با توجه به ویژگی‌های خاص معماری در شمار بناهای قرن نهم هجری قمری است و در مقایسه با سایر برج‌های این دوره از وسعت قابل ملاحظه‌ای برخوردار است. ساختمان این بقعه شامل بدنه چهار گوشه و برج مخروطی شکل است و در قسمت فوقانی بدنه دارای مقرنس‌های تزیینی است. آتشکده به صورت چهار گوشه و گنبد مخروطی است و گنبد آن دو پوش می‌باشد که هر دو پوش آن در اثر زلزله و عوامل جوی منطقه خراب شده‌است عمده تزیینات بنا طاق و قوس و قرنیس‌های آجری و کاشیکاری در قسمت فوقانی است. نکته جالب در بنای این برج، کاربرد آجرهای با ابعاد و اندازه‌های مختلف است، با توجه به شکل کلی و شباهت بسیار آن با برج‌ها و آتشکده‌ها شناخته شده در ایران، از آثار قرن هشتم هجری یا نهم یعنی دوره ساسانیان دانسته شده‌است. این گنبد مدور و به شکل برجی است. جسد شمس آل رسول محمد بن محمود آملی با نام کامل شمس الدین محمد بن محمود آملی از دانشمندان و پزشکان شهیر ایرانی در داخل این آتشکده به خاک سپرده شده‌است. طاق این برج دو پوش بوده و گنبد خارجی و داخلی داشت که بر اثر زمین‌لرزه خراب شد.

 

یادگار

در منطقه آمل قدیم که قسمت ساسانی آن به عوام کوی معروف بود در زمان ساسانیان به همراه بازار آمل قرار داشت، که در آن زمان بازار آمل و دژ ساسانی و آتشکده بنا شد و از آن زمان آتشکده و بازار باستانی آمل به جای ماند و دژ ساسانی بر اثر هجوم اعراب تازی در صدر اسلام به کلی خراب شد.

مرمت

در سال‌های اخیر مرمت‌های کوتاهی بر روی این آثار باستانی انجام شده‌است به طوری که سه سال داربست‌هایی برای فرونریختن این آتشکده به آن وصل بوده‌است و در سال ۱۳۹۱ میراث فرهنگی بنا بر مرمت این اثر گرفت و بعد چند ماه کار بر روی آن این امر انجام شد.

 

وضعیت آب و هوا آمل
بروزرسانی: دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۱:۳۰

وضعیت آب و هوا آمل:نم نم باران
۵ km/h
دوشنبه
نم نم باران
۸
جزئیات هواشناسی آمل

۰۶:۲۱
طلوع خورشید:
۱۸:۰۲
غروب خورشید:
شمال
جهت باد:
۷
دمای باد:
۱۲.۵ km
میزان دید:
۹۱%
رطوبت هوا
۱۰۱۰ mil
فشار هوا:
يکنواخت
وضعیت فشار هوا:
سه شنبه
۱۹ اسفند ۱۳۹۹
۱۱
۶
چهارشنبه
۲۰ اسفند ۱۳۹۹
۱۲
۶
پنجشنبه
۲۱ اسفند ۱۳۹۹
۱۳
۵
جمعه
۲۲ اسفند ۱۳۹۹
۷
۳
شنبه
۲۳ اسفند ۱۳۹۹
۸
۲
یکشنبه
۲۴ اسفند ۱۳۹۹
۱۱
۰
دوشنبه
۲۵ اسفند ۱۳۹۹
۱۳
۳
سه شنبه
۲۶ اسفند ۱۳۹۹
۱۳
۵
چهارشنبه
۲۷ اسفند ۱۳۹۹
۲۰
۶

عکس آتشکده آمل

آتشکده آمل آرمگاه شمس آل رسولآتشکده آمل آرمگاه شمس آل رسولآتشکده آمل آرمگاه شمس آل رسولآتشکده آمل آرمگاه شمس آل رسولآتشکده آمل آرمگاه شمس آل رسول