منطقه تفریحی چالیدره در مشهد

 

درباره چالیدره مشهد

در دو دهه اخیر مناطق تفریحی متعددی به جاذبه های دیدنی مشهد اضافه شده که بر جذابیت آن افزوده است منطقه تفریحی چالیدره در مشهد یکی از این اماکن است که با گزینه های متنوعی که برای سرگرمی در خود گنجانده مورد توجه واقع شده و سالانه پذیرای مراجعه کنندگان بسیاری است.آب و هوای مطبوع ، موقعیت جغرافیایی مناسب و وجود امکانات گردشگری متنوع در منطقه تفریحی چالیدره در مشهد سبب شده تا این مکان طرفداران زیادی داشته باشد و سالانه گردشگران و مردم بومی بسیاری از آن بازدید کنند . منطقه چالیدره از جاذبه های گردشگری مشهد می باشد و با محیطی آرامش بخش و چشم اندازهایی زیبا یکی از استراحتگاه های معروف این شهر محسوب می گردد که روز به روز بر امکانات تفریحی آن افزوده می شود . چالیدره به عنوان یکی از دره های موجود در منطقه طرقبه در فاصله ۱۷ کیلومتری مشهد واقع شده و دارای سدی بزرگ با حجم زیادی از آب می باشد که منبع تغذیه این سد رودخانه جاغرق است . عملیات تبدیل منطقه چالیدره به یک منطقه تفریحی از سال ۱۳۷۶ آغاز شد و با صرف هزینه های زیاد همچنان بر کیفیت و امکانات آن افزوده می گردد . چالیدره با وسعتی ۱۶۰ هکتاری و فضاهای متنوع و جذاب از بهترین تفریحات مشهد به شمار می آید و با گزینه های متفاوتی که برای تفریح و سرگرمی گردشگران ارائه می دهد در زمینه جذب توریست موفق بوده و از پرطرفدارترین مراکز تفریحی شناخته شده است .

امکانات موجود در تفرجگاه چالیدره مشهد

منطقه تفریحی چالیدره در مشهد طبيعت بكر اين منطقه را در قاب زيبايی به نمايش گذاشته و با نسيم جانفزای خود سفر به عمق شادابی و آرامش را برای مسافران تور مشهد به ارمغان می آورد . این منطقه آرام و زیبا در ابتدای جاده نغندر واقع شده و مکانی مناسب برای تنفس اکسیژن خالص و همچنین فرار از شلوغی شهر و استراحت فراهم نموده است . از جمله امکانات تفریحی چالیدره می توان به وجود انواع قایق های پارویی ، موتوری و پدالی در دریاچه اشاره نمود که با استفاده از آن ها می توان بر روی آب شناور بود و از صدای گوش نواز آب لذت برد . همچنین در این مجموعه تفریحی که از دیدنی های مشهد می باشد می توان آموزش غواصی و قایق سواری دید و از مرکز ماساژ ماهی موجود در آن استفاده نمود در این ماساژ ماهی با عمل مکیدن و ترشح نوعی آنزیم بافت های مرده پوست را از بین می برد . 

چالیدره مشهد ترنی دارد که گردشگران را از پایین به بالا منتقل می کند همچنین تله کابین موجود در این دره تفریحی هم بر روی خاک و هم از روی قسمت آبی سد می گذرد و مسافتی حدود ۲۷۰ متر را طی می کند . وجود عواملی چون تله سیژ ، بانجی جامپینگ ، برج گردان ، اسکله تفریحی ، کشتی تفریحی ، عکاسخانه سنتی ، اقامتگاه ، ماهیگیری ، زیپ لاین ، رستوران و … این دره زیبا را به یک مکان تفریحی و گردشگری مبدل ساخته که از طرف بازدید کنندگان و گردشگران مورد استقبال فراوانی قرار گرفته است . شما نیز اگر قصد شرکت در تور مشهد را دارید حتما در زمان اقامت خود در این شهر سری به چالیدره بزنید . 

در سال ۱۳۷۶ هجری شمسی بر روی رودخانه جاغرق و در ابتدای جاده روستای نغندر ،سد آبی با نام سد چالیدره با مشارکت شهرداری طرقبه و شرکت آب منطقه ای خراسان و با هدف آب رسانی به زمین‌های کشاورزی اطراف با ظرفیت حدود یک میلیون لیتر آب ساخته شد. سد چالیدره بر روی یکی از سرشاخه فصلی حوضه آبریز گلستان (بند گلستان) قرار دارد و حوضه های آبریز فرعی آن ،رودخانه هریرود و کشف رود است و نوع سر ریز این حوضه ها اوجی با جریان می باشد.
عملیات تبدیل منطقه چالیدره به یک منطقه تفریحی و توریستی در شهر مشهد از سال ۱۳۷۶ آغاز گردید و مسئولین این منطقه گردشگری با صرف هزینه های زیاد ،این منطقه را گسترش دادند و امکانات رفاهی و توریستی خوبی را در آن تاسیس نمودند و روز به روز بر امکانات تفریحی این مجموعه افزوده میشود.

منطقه گردشگری چالی دره با وسعتی بالغ بر ۱۶۰ هکتار (۱۶۰۰۰۰ هزار مترمربع) دارای آب و هوای مطبوع و همچنین موقعیت جغرافیایی و اقتصادی ویژه در شهر مشهد میباشد و وجود امکانات گردشگری متنوع به همراه محیطی آرامش بخش و چشم اندازهایی زیبا در منطقه تفریحی چالیدره مشهد ،سبب گردیده تا این منطقه گردشگری طرفداران زیادی را داشته باشد و سالانه گردشگران داخلی و خارجی و همچنین مجاورین شهر مشهد از آن بازدید کنند و بعنوان یکی از استراحتگاه های معروف مشهد محسوب گردد.

امکانات تفریحی چالیدره مشهد 

منطقه گردشگری چالیدره مشهد علاوه بر جاذبه های طبیعی چشم نواز بهمراه آب و هوای ویژه ای که در اطراف خود دارد، از امکانات تفریحی و رفاهی مناسبی برخوردار میباشد که مکانی را برای جداشدن از هیاهوی شهر و استراحت در یک مکان آرام و زیبا فراهم می آورد.

امکانات چالیدره که یکی از جاهای دیدنی مشهد محسوب میگردد ،متعدد بوده که در ادامه به برخی از این امکانات چالیدره اشاره میکنیم.

 • رستوران با منوی غذاهای ایرانی و فرنگی
 • کافی شاپ با محیط دلنشین
 • تله کابین هیجان انگیز
 • ماهی گیری در دریاچه
 • بانجی جامپینگ چالیدره مشهد
 • برج گردان چالیدره
 • ترن کوهستان چالیدره
 • زیپ لاین چالیدره
 • اسکله تفریحی
 • لمکده و چایخانه چالیدره
 • تله سیژ چالیدره مشهد
 • عکاسخانه سنتی
 • امکانات تفریحی ویژه کودکان
 • قایق موتوری در سد چالیدره
 • قایق پدالی در سد چالیدره
 • قایق پارویی در سد چالیدره
 • کشتی شناور تفریحی
 • آموزش غواصی در دریاچه چالیدره
 • آموزش قایق سواری در دریاچه چالیدره
 • مرکز ماساژ ماهی برای از بین بردن بافت های مرده پوست

 


نگارخانه چالیدره مشهد

منطقه تفریحی چالیدره در مشهدمنطقه تفریحی چالیدره در مشهدمنطقه تفریحی چالیدره در مشهدمنطقه تفریحی چالیدره در مشهدمنطقه تفریحی چالیدره در مشهدمنطقه تفریحی چالیدره در مشهدمنطقه تفریحی چالیدره در مشهدمنطقه تفریحی چالیدره در مشهدمنطقه تفریحی چالیدره در مشهدمنطقه تفریحی چالیدره در مشهدمنطقه تفریحی چالیدره در مشهدمنطقه تفریحی چالیدره در مشهدمنطقه تفریحی چالیدره در مشهدمنطقه تفریحی چالیدره در مشهد